Відеозапис з нагрудної камери поліцейського не є доказом порушення ПДР, якщо на ньому не зафіксоване саме порушення; за неввімкнення ближнього світла – попередження, а не штраф; лише доведення факту порушення ПДР дає поліцейському підстави вимагати у водія надати документи.

Адвокати АО «Бонюк і партнери» Антон Соболівський та Олена Лашко роз’яснюють позицію Верховного Суду у вирішенні спорів щодо притягнення до адміністративної відповідальності водіїв.

Так, за словами Антомна Соболівського, у справі №216/5226/16-а Касаційним адміністравним судом встановлено, що доказом порушення ПДР не може бути відеозапис з нагрудної камери поліцейського, якщо він не відображає відомостей про вчинення правопорушення, а лише містить процесуальну послідовність винесення постанови.

У цій справі водій здійснив стоянку транспортного засобу ближче, ніж за 10 метрів від прилеглої території, чим порушив вимоги Правил дорожнього руху. Поліцейським було накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, з чим останній не погодився, звернувся до суду і отримав позитивні для нього рішення, які були залишені без змін Верховним Судом.

Адвокатка Олена Лашко звертає увагу на поширену проблему – зупинка водія поліцейським з вимогою просто надати документи. Адвокатка наголошує: поліцейський не має вимагати надати йому документи, якщо зупинка транспортного засобу не пов’язана з порушенням правил дорожнього руху.

Верховний Суд розглядаючи у справі №686/11314/17 законність притягнення до відповідальності у разі ненадання документів на вимогу поліцейського постановив, що для накладення штрафу при зупинці транспортного засобу необхідно довести наявність порушення ПДР.

Тільки доведення факту порушення ПДР дає підстави вимагати у водія надання документів.

Адвокати Антон Соболівський та Олена Лашко нагадують, що згідно з Правилами дорожнього руху, з 1 жовтня до 1 травня водії мають вмикати денні холоді вогні або ближнє світло фар вдень під час руху поза населеними пунктами. Втім за невиконання цієї вимоги поліцейські не можуть притягувати водіїв до адміністративної відповідальності.

Зокрема у справі № 608/645/1 Суд постановив, що водії не можуть бути піддані відповідальності за ч. 2 ст.122 КУпАП за неввімкнення за межами населеного пункту денних ходових вогнів або ближнього світла фар, оскільки це тягне за собою попередження.


Читайте також: